Anasayfa

Konserler

76. Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması Açılış Konseri

, , ,

  • Release date: 2017-03-22
  • Label: Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi
  • Catalog #: G-40

Uluslararası Tarihi Su Yolu Buluşmaları açılışında F. Handel Water Music’den piyano ve piyano / çello partisyonları ve bu organizasyon için bestelediği Fuzuli’nin “Su Kasidesi’nden” eserini sundu.

İlk olarak c. Guatelli’nin Osmanlı Marşı ve Sergi Marşını icra eden Güneş Yakartepe, F. Handel’in “Water Music” Suitinden Air, Allegro ve Finale piyano partisyonları ardından “Hornpipe” piyano çello partisyonun çaldı.

Kendisine çelloda Mehmet Dinleyen eşlik etti.

Son olarak Fuzuli’nin “Su Kasidesi”nden bestelediği segah yakarışı sunan Yakartepe bu eserini iki kez seslendirdi. Bu eserde neyde Eyüp Açıkpazu eşlik etti. Solist Cumhurbaşkanlığı Korosu Ses Sanatçısı Taner Yalçın.

Esenlerli genç piyanist Güneş Yakartepe’nin, “Su Müziği” ve bestesi kendisine ait olan Fuzulu’nin “Su Kadisesi” adlı eserleri icra etmesiyle başlayan program, suyun Balkanlardan başlayarak Amasya’ya kadar uzanan yolculuğu ile su ve medeniyet ilişkisinin önemini anlatan sinevizyon gösterimiyle devam etti.

Esenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması” projesi kapsamında 8 Balkan ülkesinden 9 şehir, 22 Mart Dünya Su Günü’nde Esenler’de bir araya geldi. Tarihi buluşmada Fuzuli’nin Su Kasidesi’ni ebru sanatı ile buluşturan ve dünyada bir ilk olan Hikmet Barutçigil’in “Âb-Rû’larda Su Kasidesi” isimli sergisi ziyarete açıldı.
Esenler Belediyesi’nin, medeniyet tarihinin suyun tarihi ve hikâyesiyle bir olduğu gerçeğinden hareketle hayata geçirdiği “Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması” projesi kapsamında 8 Balkan ülkesinden 9 şehrin yöneticileri, 22 Mart Dünya Su Günü’nde Esenler’de bir araya geldi.

TARİHİ SU YOLU ŞEHİRLERİ ESENLER’DE BULUŞTU
Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı tarihi buluşmaya, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Berat (Arnavutluk) Belediye Başkanı Petrit Sinaj, Esenler AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Taran ve ebru sanatçısı Hikmet Barutçigil’in yanı sıra Amasya, Filibe (Bulgaristan), Niş (Sırbistan), Köstence (Romanya), Travnik (Bosna Hersek), Bar (Karadağ), Prizren (Kosova) ve Ohri (Makedonya) belediye başkan yardımcıları ve temsilcileri ile çok sayıda konuk katıldı.

SUYUN KUTSALLIĞINI HİSSETMELİYİZ
AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati de, “Sahnede Fuzuli’nin Su Kasidesi’ni piyano ve ney eşliğinde dinleyince bu medeniyetin bir tasavvurunu gördük” dedikten sonra, “Onsuz asla yaşayamayacağımız suyu ve dolayısıyla bedenimizi kirletiyoruz. Suyu kullanmayı bilmeyince bedenimiz ve ruhumuz arasındaki ilişkiyi yitiriyoruz. Biz suyu sadece içmiyoruz, suyun kutsallığını hissetmemiz lâzım” ifadelerine yer verdi.