Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi’de Güneş Yakartepe

Yorum Yapılmamış Basın

Doğum adı: Güneş Yakartepe,
Doğum: 26 Şubat 1997 (19 yaşında),
Köken: Türk,
Tarzlar: Klasik, Türk müziği,
Meslekler: Müzisyen,
Çalgılar: Piyano,
Etkin yılları: 2013–günümüz,
Resmî sitesi: www.yakartepe.com

”Güneş Yakartepe” (d. 26.02.1997, Bakırköy, İstanbul), Piyanist, kompozitör.

Müziğe 9 yaşında başladı. Hobi amaçlı çok sayıda enstrüman çaldı. Bunlarda ustalık hedeflemese de her birinden çıkan sesleri ve nota sistemini tanımak kendisine avantaj sağladı. Kulaktan duyma ve notaya alma kendiliğinden gelişti. [[Mutlak kulak|Absolut kulağa]] sahip olduğunu gitar öğretmeni keşfetti. En çok çaldığı enstrüman [Klarnet|klarnetti], ancak daha sonra piyanoyla tanıştı ve en çok piyanoyu sevdi. Konservatuvara girmeye karar verdi.

12 yaşında klasik piyano eğitimine başladı. Üç ayda [[sonat]] çalmayı başardı.

== EĞİTİMİ==

İlköğrenimini 7. sınıfa kadar İncirli [[Ahmet Hamdi Tanpınar İlköğretim Okulu]]’nda sürdürdü. 7. sınıfta seviye sınavını başararak, [Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi|Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniv]. [Devlet Konservatuvarı] tam zamanlı piyano ve klarnet bölümlerini kazandı. Tercihini, müzik eğitimine yönelmesine neden olan piyanodan yana kullandı. Yar. Doç. Perim Hamidoğlu’nun öğrencisi olarak konservatuvar eğitimine başladı.

Aynı konservatuarda tam zamanlı piyano eğitimine devam ederken, yarı zamanlı olarak klarnet eğitimini de sürdürdü ve 2012 yılında klarnet eğitiminden mezun oldu.

2013 yılında solistlik sınavını birincilikle kazanarak [[Genç Orkestra]] eşliğinde [[Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi]] ve [[Yunus Emre Kültür Merkezi]]’nde piyano konçertosu icra etti.

2014 yılında [[Pera Uluslararası Piyano Yarışması]]’nda “En İyi Türk Bestecisi Yorumcusu” ödülünü kazandı.

[[Prof. Tamara Poddubnaya]], [[Doç.Dr. Ferid Adıgüzelzade]], [[Philippe Raskin]]’in masterclass’larına katıldı.

Liseyi klasik müzik piyano eğitiminde tamamladı. Bu arada farklı formlarda beste çalışmaları yaptı. Piyano ile Türk Müzik kültürünü birleştirme alanında uygulamalara ilgi duydu.

Lisans döneminde, Türk makamlarını öğrenerek [[Türk müziği|Türk Müziğini]] piyanoya uyarlamak konusunda çalışmalar yapmak ve bestecilik alanında kendini geliştirmek amacıyla [[İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı]] Kompozisyon Bölümü sınavına girdi ve bu bölümde okumaya hak kazandı.

Halen [[İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı|İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Devlet Konservatuvarı]]’nda Kompozisyon bölümünde lisans öğrencisidir. Türk müziği yanında klasik batı müziğinde piyano eğitimine de devam etmektedir.

== MÜZİK HAYATI ==

Güneş Yakartepe; 9 yaşında hobi amaçlı başladığı müzik eğitiminde nefesli, tuşlu, telli, yaylı ve vurmalı gruplarından 95 enstrümanla her tür müzikte deneyim yaşadı.

Müzikle amatör olarak ilgilenip, mühendis olmayı hedefleyen Güneş Yakartepe, annesinin yılbaşı hediyesi olarak aldığı piyanoya tutkuyla bağlanması, müziğe ilgisinin yoğunlaşması ve başarısının artması sonrasında, öğretmenlerinin konservatuvar eğitimine yönlendirmesi sonucu, 7. sınıfta konservatuvara girmeye karar verdi.

Konservatuvar Öğretmenleri ile görüşmelerde; 15.000 kişide bir görülen “[[Mutlak kulak|absolut kulak]]” olduğu, ancak konservatuvar başlangıç zamanını geçirdiği için “[[solfej]]” sınavında ve piyanoda neredeyse imkansız bir başarıdan sözedildi. Çünkü; birçok öğrenci 5-7 yaşında piyano eğitimine başlarken; Güneş Yakartepe 12 yaşında piyanoya başlamıştı. Üstelik hobi amaçlı olduğu için aldığı hiçbir eğitim akademik seviyede olmamıştı.
[[Dosya:Piyanist Güneş Yakartepe Devlet K Piyano Konseri.JPG|thumb|Piyanist Güneş Yakartepe, Devlet Konservatuarı Piyano Konseri]] Ancak, yeteneğinden emin olan öğretmenlerinin ısrarı ile 7. sınıf mart ayında konservatuvar seviye sınavı hazırlığına başladı. 7. sınıf sonunda, konservatuvar solfej ve çalgı programlarını başararak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Devlet Konservatuvarında hem piyano hem klarnet seviye sınavlarını kazandı.

Tam zamanlı eğitimde piyanoyu tercih eden Güneş Yakartepe, aynı konservatuvarda yarı zamanlı olarak klarnet eğitimini de sürdürdü ve altı yıllık eğitimi tamamlayarak sertifikasını aldı. “Mimar Sinan GSÜ Genç Orkestrası” nda “klarnet sanatçısı” olarak Şef [[Gürer Aykal]] ve Şef [[Erhan Torlular]] yönetiminde konser verdi.

Güneş Yakartepe; konservatuvarda aldığı klasik batı müziği yanında, [[Klasik Türk Müziği]], [[Türk Sanat Müziği]], [[Türk halk müziği|Türk Halk Müziği]], [[Tasavvuf müziği|Tasavvuf Müziği]] ile de ilgilenerek piyanoda farklı çalışmalar yaptı. Bunları çeşitli konserlerde icra etti.

Bu amaçla; MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Lisans Geçiş sınavını başarmasına rağmen, Türk müziği makamlarını öğrenmek ve Türk müziğini batı müziği enstrümanı olan piyano ile Türk müziği tadında icra etmeyi amaçlayarak lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümünde devam etme kararı aldı ve yetenek sınavını birincilikle kazandı.

Komalı piyano ile Türk Müziğindeki konser performansları büyük ilgi ile karşılandı. Türk müziğindeki komalı ses sistemini ve makamları daha iyi anlayabilmek için kanun öğrenmeye başladı. Komalı piyano ile Türk müziğini makamlarına uygun armonilerle seslendirme çalışmaları Türk müziği icracıları tarafından başarılı bulundu ve çeşitli Türk müziği sazları ile düetler gerçekleştirdi.

Türk ve Batı müziği sentezlemesiyle çok sesli enstrümantal besteleri ve Mevlana Celaleddini Rumi, Ahmet Haşim, Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Hamdi Tanpınar, Nazım Hikmet, Attila İlhan şiirlerinden oluşan tescilli piyano besteleri bulunmaktadır. Suriyeli mültecilerin dramından etkilenerek bestelediği, sözü ve müziği kendisine ait “Aylan’ın Çığlığı” bestesi ses getirdi.

[[Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi]] Oditoryumu, [[Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi]], [[Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi]], [[Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi]], [[Kadıköy Yeldeğirmeni Kültür Merkezi]], [[Turing]] ve çeşitli kültür merkezlerinde piyano konserleri gerçekleştirdi.

Halen beste çalışmaları yanında; Türk tarihindeki klasikleri, Farabi’den bu yana, Hafız Post, Itri, Dede Efendi,… Osmanlı Sultanlarının besteleri ve Osmanlıda Batı müziği üzerine piyano ile çalışmalar yapmaktadır.

== DIŞ BAĞLANTILAR ==
* [http://www.dha.com.tr/aylan-bebek-ve-multeci-cocuklar-icin-beste_1133397.html/ Aylan’ın Çığlığı Tüm İnsanlık ve Mülteci Çocuklar İçin Beste, Söz ve Müzik: Piyanist Güneş Yakartepe] (Doğan Haber Ajansı, 9.Şubat.2016)
* [http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/aylan-bebek-ve-multeci-cocuklar-icin-beste-1083096/ Aylan bebek ve mülteci çocuklar için beste] (Sözcü Gazetesi, 9.Şubat.2016)
* [http://www.gazeteyeniyuzyil.com/haber/3-sayfa/aylan-bebek-ve-multeci-cocuklar-icin-beste-14901/ Aylan bebek ve mülteci çocuklar için beste] (Yeniyüzyıl, 9.Şubat.2016)
* [http://www.aydinlikgazete.com/kultursanat/aylan-bebege-beste-h83255.html/ Aylan bebeğe beste] (Aydınlık, 10.Şubat.2016)
* [http://www.karar.com/gundem-haberleri/itulu-ogrenciden-aylan-bebek-ve-multeci-cocuklar-icin-beste-72433/ İTÜ’lü öğrenciden Aylan bebek ve mülteci çocuklar için beste] (Karar, 9.Şubat.2016)
* [https://www.youtube.com/watch?v=wKKMT5jfvyk Attila İlhan 90 Yaşında Anma Etkinlikleri En Son Beste Piyanist GÜNEŞ YAKARTEPE “Batan Bu Köhne Şileb”] (Caddebostan Kültür Merkezi, 03.12.2015)
* [https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sanat/genc-piyanist-sultan-ii-abdulhamid-icin-caldi/520791/ Genç piyanist Sultan II. Abdülhamid için çaldı] (Anadolu Haber Ajansı, 14.02.2016)
* [http://www.trthaber.com/haber/kultur-sanat/genc-piyanist-sultan-ii-abdulhamid-icin-caldi-235433.html/ Genç piyanist Sultan II. Abdülhamid için çaldı] (trt haber, 14.02.2016)
* [http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/istanbul-haberleri/sultan-2-abdulhamid-han-in-sanatsal-yonu-eyupl_242509/ Selamlık Marşı, Piyano ve Çello ile] [[II. Abdülhamid|Sultan II. Abdülhamit Han]], Cuma namazına gidişi, Eyüp Belediyesi Etkinlikleri (Hürriyet Gazetesi, 13.02.2016)
* [http://www.musikidergisi.com/haber-4435-_ii._abdulhamidi_anma_konseri%E2%80%A6.html/ II. Abdülhamid’i anma konseri] (Musiki Dergisi, 12.02.2016)
* [http://www.yenisafak.com/hayat/piyanist-yakartepe-sultan-ii-abdulhamid-icin-calacak-2410905/ Piyanist Yakartepe, Sultan II. Abdülhamid için çalacak] (Yenişafak, 12.Şubat.2016)
* [http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/2016/02/14/sultan-ii-abdulhamid-icin-caldi/ Sultan II. Abdülhamid için çaldı] (Sabah, 14.Şubat.2016)
* [http://www.iha.com.tr/istanbul-haberleri/sultan-2-abdulhamid-hanin-sanatsal-yonu-eyuplu-sanatseverlere-anlatildi-istanbul-1307514/ Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Sanatsal Yönü Eyüplü Sanatseverlere Anlatıldı] (İhlas Haber Ajansı, 13.02.2016)
* [http://www.milliyet.com.tr/sultan-2-abdulhamid-han-in-sanatsal-istanbul-yerelhaber-1212956/ Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Sanatsal Yönü Eyüplü Sanatseverlere Anlatıldı] (Milliyet, 14.Şubat.2016)
* [http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/43223680-sultan-2-abdulhamid-hanin-sanatsal-yonu-eyuplu-sanatseverlere-anlatildi/ Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Sanatsal Yönü Eyüplü Sanatseverlere Anlatıldı] (Habertürk, 13.Şubat.2016)
* [http://www.mynet.com/tv/sultan-2-abdulhamid-hanin-sanatsal-yonu-eyuplu-sanatseverlere-anlatildi-vid-3626399/?utm_campaign=page_performance&utm_source=video_detail&utm_medium=bottom_videos&utm_content=VID3626399/ Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Sanatsal Yönü Eyüplü Sanatseverlere Anlatıldı] (Mynet tv)
* [http://heyevent.com/event/rimu2l6bskklua/piyano-resitali-sultani-besteler-sultan-abdulaziz-ve-eserleri-piyanist-gunes-yakartepe Piyano Resitali: Sultani Besteler, Sultan Abdülaziz ve Eserleri Piyanist Güneş Yakartepe] (Konser duyurusu)
* [http://resita.ro.eventsdroid.com/piyano-resitali-sultani-besteler-sultan-abd%C3%BClaziz-ve-eserleri-piyanist-g%C3%BCne%C5%9F-yakartepe.html Piyano Resitali: Sultani Besteler, Sultan Abdülaziz ve Eserleri, Piyanist Güneş Yakartepe] (Konser duyurusu)
* [https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=cNjf2nAS6xE&app=desktop Caddebostan Kültür Merkezi, Genç Yetenekler Konseri] * [http://aa.com.tr/tr/kultur-sanat/genc-muzisyenden-turk-muzigine-komali-piyano-yorumu/491434/ Genç müzisyenden Türk müziğine “komalı piyano” yorumu] (Anadolu Haber Ajansı, 15.12.2015)
* [http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/2015/12/15/turk-muzigine-komali-piyano-yorumu/ Türk Müziğine “Komalı Piyano” yorumu] (Sabah Gazetesi, 15 Aralık 2015)
* [http://www.musikidergisi.com/haber-4397-gunes_yakartepenin_komali_piyano_azmi….html/ Güneş Yakartepe’nin komalı piyano azmi] (Musiki Dergisi, 20.01.2016)
* [http://www.bik.gov.tr/komali-piyano-haberi-99161/ Onyedi yaşındaki genç müzisyen “komalı piyano” ile Türk musikisi icra ediyor] (Basın İlan Kurumu, 07.01,2016)
* [http://www.milliyet.com.tr/genc-sanatcidan-piyano-resitali-isparta-yerelhaber-466268/ Genç Sanatçıdan Piyano Resitali] (Milliyet, 10.Kasım.2014)
* [https://www.cihan.com.tr/tr/halic-kiyisinda-piyano-resitali-1094224.htm/ Haliç kıyısında piyano resitali] (Cihan Haber Ajansı, 30.07.2013)
* [http://www.iha.com.tr/haber-gaziosmanpasada-muhtesem-gosteri-290703/ Gaziosmanpaşa’da muhteşem gösteri] (İhlas Haber Ajansı, 03.08.2013)
* [http://www.sabah.com.tr/akdeniz/2014/11/06/11-yasindaki-muzik-dehasi/ Güneş Yakartepe, 9 Kasım’da Isparta Kültür Sarayı’nda] (Sabah, 6.Kasım.2016)
* [http://www.dailymotion.com/video/x8teg7_kanal-t-ana-haber-gunes-yakartepe-h_news/ Haberci Ebru Odabaşı, Konuk Güneş Yakartepe] (KANAL T Anahaber, 29.03.2009)
* [https://www.youtube.com/watch?v=OjP3eCrnY-I/ Funda Arar’la Söz ve Müzik] ( Kral TV, Canlı yayın)
* [https://www.youtube.com/watch?v=dU5lPnKVCsg/ Onbir yaşında Onbir Enstrüman çalan Müzik dehası Güneş] (Kanal 7 Ana Haber)
* [http://www.yenisafak.com/aktuel/10-parmaginda-24-marifet-var-169460/ On Parmağında Yirmidört Marifet Var] (Yenişafak, 16.02.2009)
* [http://www.yenisafak.com/aktuel/onbir-kere-masallah-114208/ Onbir Kere Maşallah] (Yenişafak, 30.04.2008)

== Kaynakça ==
{{Kaynakça}}

[[Kategori:Piyanistler]] [[Kategori:Türk piyanistler]] [[Kategori:Besteciler]] [[Kategori:1997 doğumlular]] [[Kategori:Mutlak kulaklılar]] [[Kategori:İstanbul doğumlular]]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,