Anasayfa

Anma Günleri Etkinliği Attila İlhan, Şiirleriyle Anıldı Evrensel Gazete

Anma Günü Etkinliği Attila İlhan, Şiirleriyle Anıldı (Evrensel Gazetesi)

Yorum Yapılmamış Basın

Açılışta Attila İlhan’ın yaşamından kesitler içeren VTR ardından, Attila İlhan şiirlerinden en yeni beste, bestecisi Piyanist Güneş Yakartepe tarafından seslendirildi.

“Batan Bu Köhne Şileb…”, Attila ilhan Şiiri piyano tuşları ile hayat buldu. İstanbul Teknik Üniversitesi, Kompozisyon Bölümü Öğrencisi Güneş Yakartepe’ye bu yeni bestede Solist Burcu Vatansever eşlik etti.

O, “Belki ölmek hakkımı kullanıyorum” diyerek Paris’in puslu sokaklarına, Marsilyalı balıkçılara veda edemeden aramızdan ayrıldı.

Tarihler 11 Ekim 2005’i gösteriyordu.

Şair, yazar ve düşünce adamı Attila İlhan,  90. yaş gününde ve ölümünün 10.yılında Caddebostan Kültür Merkezi’nde  (CKM) düzenlenen etkinlikle anıldı.

Attila İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı tarafından dün Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi’nde İlhan’ı anma gecesi düzenlendi.

Dostlarına ve sevenlerine  şairin şiirleriyle harmanlanmış duygu yüklü anlar yaşatan gece, saat 20:00’de şairin fotoğraflarından ve bestelenmiş şiirlerinden hazırlanmış bir video gösterimi ile başladı. Yoğun ilgi sebebiyle yer bulamayan birçok izleyicinin etkinliği merdivenlerden takip ettiği görüldü. Genç  piyanist Güneş Yakartepe’nin piyanoya dokunuşlarıyla devam eden gecede Yakartepe’ye Burcu Vatansever’in naif sesi eşlik etti.

Duygu Okay’ın sunumu ile gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Attila İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı başkanı Solmaz İlhan, şairin hayatı boyunca hep yalnız olmasına rağmen aşkı hep çok güzel anlatmış olmasına dikkat çekti. Konuşmasını “Aşk Attila İlhan’a ne kattı bilmem ama Attila İlhan aşka çok şey kattı” cümlesi ile sonlandıran İlhan, salonda duygu yüklü anlar yaşanmasına sebep oldu. Solmaz İlhan’ın ardından söz alan Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan, konuşmasında şairin okuruna gösterdiği önem ve ilgiye değindi.

Anma Günü Etkinliği Attila İlhan, Şiirleriyle Anıldı (Evrensel Gazetesi) PDF Tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , ,