Anasayfa

Etkinlikler

78. İstmem Müzik Akademisi, Piyano Konseri ve Söyleşi

  • Tarih:2017-04-11
  • Saat:16:30
  • Mekan:Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi, Sirkeci
  • Etkinlik:78. İstmem Müzik Akademisi, Piyano Konseri ve Söyleşi
  •  Görüntüle

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen İstanbul Öğretmen Akademileri Müzik Akademisi’nde 11.Nisan Salı Saat 16:30’da Piyanist Güneş Yakartepe konser ve sunumuyla görev aldı.
Konser Gülhane Parkı Alay Köşkünde yer alan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi’nde gerçekleşti.

ÖĞRETMEN AKADEMİLERİ, AKADEMİNİN TANITIMI VE GENEL AMACI
• Bir neslin yetiştirilmesinde önderlik yapan öğretmenlerimiz büyük bir vazife şuuru ile görevlerini yürütmekte, kutlu mesleklerini aslına uygun olarak icra etme çabasını göstermekteler. Geleceğin Büyük Türkiye’si, öğretmenlerimizin gayretiyle şekillenmektedir. Geleceğimiz olan gençlerimizin çağı anlama ve anlamlandırma çabası, geçmişi sağlıklı değerlendirme, geleceği doğru anlayabilme ufku, öğretmenlerimiz tarafından verilmektedir

• Öğretmenlerimizin bu kutlu misyonlarını yürütürken ihtiyaç duydukları noktalarda yardımlarına koşmak Milli Eğitim’in temel hedeflerindendir. Bu bağlamda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün koordinatörlüğünde İstanbul Üniversitesi, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile yapılan protokoller kapsamında “İstanbul Öğretmen Akademileri” adıyla bir çalışma başlatmıştır. “İstanbul Öğretmen Akademileri”; Sanat Akademisi, Müzik Akademisi, Bilim Akademisi (Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk İslam Bilimi Ve Düşüncesi Enstitüsü, Bilim Olimpiyatları Enstitüsü), Lisan Akademisi, Edebiyat Akademisi adıyla 5 akademiden oluşmaktadır.

• Bu çalışma kapsamında, öğretmenlerimizin akademik kariyerlerinin zenginleştirilmesi ve eğitim öğretim çalışmalarında ihtiyaç duyacakları noktalarda birikimlerinin güçlendirilmesi temel hedeftir. Bu sayede öğretmenlerimiz akademi kazanımlarını öğrencileriyle paylaşarak okullarına yansıtacak ve çalışma bölgelerinde farkındalık oluşturacaklardır.

• Akademi eğitiminin diğer amaçlarından biri, öğretmenin öğrenciye ulaşıp, onun zihnine ve kalbine dokunmasına yardımcı olmaktır. Sınırlandırmalardan kaçıp sınırları aşarak yeni bir bakış açısıyla yeni bir dil oluşturmanın mümkün olduğuna dair bir yaklaşım sunmaktır.

• Öğretmenlerin Sempozyum, Çalıştay, Kongre vs. gibi tecrübelerini çoğaltıp alanının uzmanı kişilerden eğitim alarak pratiklerini geliştirmek bu pratikleri okulunda öğrencileriyle uygulamalarını sağlamak da hedefler arasındadır.

• Öğrenciye yöntemi vermenin en güzel yolu onu o yöntemin içine dâhil ederek, hedefleri ve kazanımları bizzat yaşatarak göstermektir.

• Bu kapsamda altı ay boyunca devam edecek olan eğitimler Kasım 2016 itibariyle başlayacak olup Nisan 2017 sonunda tamamlanacaktır. Akademilere ve Enstitülere ait detaylı bilgilere web sayfalarından ulaşılabilir.

• Sanat, Müzik, Türk İslam Bilimi Ve Düşüncesi Enstitüsü ve Edebiyat Akademilerinin eğitimleri hafta içi 16.00-19.00 saatleri arasında; Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Lisan Akademisinin eğitimleri Cumartesi günleri 10.00-13.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

Akademilerin Yer-Zaman Bilgisi

Sosyal Bilimler Enstitüsü: Eğitimlerimiz her Cumartesi 10.00-13.00 saatleri arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde gerçekleştirilecektir.
Edebiyat Akademisi: Eğitimlerimiz her Çarşamba saat 16.00-19.00 saatleri arasında Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesinde gerçekleştirilecektir..
Sanat Akademisi: Eğitimlerimiz her Perşembe saat 16.00-19.00 saatleri arasında Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecektir.(İlk ders bir istisna olarak 11 Kasım Cuma günü yapılacaktır)
Lisan Akademisi: Eğitimlerimiz 5 Kasım 2016 tarihinde başlayıp 29 Nisan 2017 tarihinde sona erecek, Cumartesi günleri 10:00 – 13:00 saatleri arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde gerçekleştirilecek.
Müzik Akademisi: Eğitimlerimiz her Salı saat 16.00-19.00 saatleri arasında Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi gerçekleştirilecektir.
Bilim Olimpiyatları Enstitüsü: Eğitimlerimiz her cumartesi 13.30-16:30 saatleri arasında İstanul Erkek Lisesinde gerçekleşecektir.
Türk İslam Bilimi Ve Düşüncesi Enstitüsü: Eğitimlerimiz her perşembe saat 16.00-19:00 saatleri arasında Türk İslam Bilim Müzesi(Gülhane)’de gerçekleşecektir.
” Akademilere alınacak kişiler kriterlere uygun olanlar arasında yapılacak kura çekimi ile tespit edilecektir. “